Vybavenie počítača

Slovo hardvér pochádza z anglického slova hardware. Je to vlastne technické vybavenie (počítača). Medzi hardvér patria všetky počítače, IKT prostriedky a ich súčasti, periférie (zobrazovacie jednotky, zariadenia slúžiace na realizáciu údajových vstupov a výstupov) a tiež zariadenia, ktoré sa dajú pripojiť k počítaču (resp. IKT prostriedkom). Zjednodušene je to všetko to „čo sa dá chytiť,“ všetko hmotné, čo „patrí k počítaču“ (resp. iným informačným a komunikačným prostriedkom).

Súčasť počítačového hardvéra

Súčasťou počítačového hardvéra je počítačová klávesnica, myš, touchpad, tablet, svetelné pero, joystick, skener, monitor, tlačiareň, počítačová skriňa, zdroj, základná doska, procesor, operačná pamäť, pevný disk, optická mechanika, disketová mechanika, grafická karta, rozširujúce karty, sieťová karta, zvuková karta…

Technické vybavenie počítača

Popíšeme si jednotlivé časti:

  1. Monitor je „počítačový televízor“, na ktorý pozeráme, ak chceme s počítačom pracovať. Slúži na zobrazenie údajov v počítači.
  2. Klávesnica je časť, ktorá slúži na písanie príkazov do počítača. Prostredníctvom nej teda komunikujeme s počítačom.
  3. Myš používame na priamu komunikáciu s počítačom alebo notebookom. Myši sa delia podľa typu senzora na optické, laserové a najnovšie bluetrack myši. Jej pohyb po pracovnom stole sprevádza pohyb šípky po obrazovke. Každá myš má zvyčajne dve tlačidlá, prípadne je doplnená aj scrollovacím kolieskom.
  4. Sytémová jednotka – je jadrom počítačového systému. Zvyčajne je to obdĺžniková skrinka umiestnená na stole alebo pod stolom. Táto skrinka obsahuje elektronické súčasti, ktoré spracovávajú informácie. Najdôležitejšou z týchto súčastí je procesor (CPU) prípadne mikroprocesor, ktorý predstavuje „mozog“ počítača

Počítač je stroj ako každý iný. Mohli by sme ho nazvať strojom na spracovanie informácií. Urobí presne to, čo mu prikážeme. Nie je to inteligentný stroj – nedokáže sám myslieť. Vykonáva len také úlohy a činnosti, ktoré mu jeho používateľ naprogramuje. Keďže počítač pracuje neuveriteľne rýchlo, zdá sa nám, že s nami komunikuje. V skutočnosti len vyhodnocuje obrovské množstvo možností a podľa svojho programu pokračuje nejakou udalosťou.

© 2023 Autor: Mgr. Monika Pituchová V prípade potreby ma môžete kontaktovať na adrese: monika(dot)pituchova(at)student(dot)upjs(dot)sk

Prehlásenie o prístupnosti