Čo je to počítač?
Počítač je jedným zo základných technických prostriedkov používaných vo vyspelých IKT. Je to prípojné miesto do informačných sietí (internet, intranet, rádiové signály v éteri...), rozhranie medzi človekom a ostatnými technickými súčasťami IKT. Prostredníctvom počítača človek získava informácie, upravuje ich, triedi a vysiela, vydáva pokyny iným technickým zariadeniam, riadi technologické procesy.
Tento názov vznikol v čase, keď boli počítače väčšinou veľké (sálové, strediskové a pod.) a ich čas sa zdieľal medzi viacerých používateľov (strojový čas). Dnes je väčšina počítačov osobných, preto pod označením počítač často rozumieme osobný počítač. Osobný počítač nahradil aj pojem počítačová zostava, takže pod pojmom PC rozumieme samotný počítač s jeho vstupnými a výstupnými jednotkami. Dnešné osobné počítače sa v prvom rade používajú ako domáce zábavné elektrospotrebiče s prístupom na internet, schopnosťou prehrávať a modifikovať multimediálny obsah, slúžiace tiež ako spojivo medzi ďalšími zariadeniami, ako napr. prehrávačmi hudby, filmov, fotoaparátmi, televízorom a pod. Slúžia tiež ako sklad multimediálneho obsahu (fotografie, hudba, filmy, texty a pod.)
Existuje však množstvo definícii pojmu počítač
Napríklad doc. Ing. Jelšina, Csc. vo svojej práci Analógové a hybridné počítače z roku 1982 pojem počítač definuje, všeobecnejšie, ako:
„Ľubovoľné zariadenie, ktoré je spôsobilé na svojom vstupe prijať rozličné kombinácie informácií a na svojom výstupe z nich vytvoriť podľa určitých predpisov inú kombináciu informácií, sa nazýva stroj na spracovanie informácií. Tieto stroje na spracovanie informácií, v ktorých sa spracovanie vstupných informácií uskutočňuje automaticky (samočinne) a predstavuje realizáciu vopred definovanej matematickej alebo logickej operácie, sa nazývajú samočinné počítacie stroje alebo jednoducho samočinné počítače. Podľa spôsobu zobrazovania a spracúvania informácií samočinné počítače delíme na číslicové, analógové a hybridné...“ilustračný obrázok stolového počítača
Čo je to harvér a softvér?
Dnešný počítač je symbiózou hardvéru a softvéru. Technické zariadenie počítačov je konštruované tak, že bez programového vybavenia nemá žiaden zmysel, je nefunkčné a tým aj bezcenné. Rovnako ľudské myšlienky zakódované v softvéri, t.j. programe počítača, nemajú žiaden zmysel, ak by nejestvovalo vhodné technické zariadenie schopné tieto programy a postupy vykonať a zhmotniť. Chod hardvéru počítača je riadený špeciálnym softvérom, teda systémovým programom (operačným systémom) a programom zvaným „BIOS“. Tieto dva základné programy oživujú technické zariadenie počítača a umožňujú človeku komunikáciu s počítačom. Skutočným zmyslom symbiózy hardvéru a systémového softvéru počítača je však fyzicky vykonávať spracovanie dát podľa postupov zakódovaných v ďalších programoch, ktoré nazývame aplikácie alebo užívateľské programy. Tieto prinášajú užívateľovi počítača konečný efekt a zmysluplný výsledok práce s počítačom.