Rozšírené zadanie Prezentácia Aktuálny progres a plán riešenia

Názov práce

Plasticita priestorového počutia vo virtuálnom a reálnom prostredí

Úvod do problematiky

V bakalárskej práci sme sa zaoberali experimentom v ktorom sme sa pokúšali ovplyvniť určovanie polohy zdroja zvuku u ľudí so zdravým sluchom sériou vizuálne-orientovaných tréningov. Dopad tréningu na lokalizáciu zvukov sme testovali jednak v miestnosti s reproduktormi čo budeme označovať ako reálne prostredie(RP) a tiež aj v zvukotesnej miestnosti za pomoci slúchadiel a zariadenia pre virtuálnu realitu čo budeme označovať ako virtuálne prostredie(VP). Podľa všeobecne prijímanej „duplex theory“ je lokalizácia zvuku v horizontálnej rovine podmienená hlavne dvoma fyzikálnymi parametrami: ITD- interaural time difference a ILD – interaural level difference. ITD vyjadruje časový rozdiel s akým príde zvuk do jedného a druhého ucha. ILD vyjadruje rozdiel v hlasitosti zvuku, ktorý uši zaznamenali. Tento rozdiel existuje kvôli akustickému tieňu hlavy, ktorý tlmí zvuk pre ucho vzdialenejšie od zdroja. Zatiaľ čo ITD je frekvenčne nezávislé, ILD rastie so zvyšujúcou sa frekvenciou. Pri určovaní polohy počutého zvuku sa v rôznej miere spoliehame na obe tieto parametre. Tento jav označujeme ako váženie ITD/ILD. V reálnom prostredí sme používali nízkofrekvenčné (<2.8kHz) , vysokofrekvenčné (>2.8kHz) a strednofrekvenčné (2.8kHz) zvuky. V bakalárksej práci sme sa zaoberali skupinou ktorá bola trénovaná na nízkofrekvenčné zvuky a skupinou ktorá bola trénovaná na vysokofrekvenčné zvuky. V rámci diplomovej práce plánuje pokračovať a rozšíriť analýzy začaté v bakalárskej práci.

Ciele práce

• Bližšie rozanalyzovanie výsledkov LF a HF skupiny pre reálne prostredie s upravením použitého regresného modelu.

• Analýza tréningových dát.

• Analýza výsledkov HFI skupiny.

• Bližšia analýza výsledkov z virtuálneho prostredia.

• Porovnanie výsledkov z virtuálnej reality s výsledkami z diskriminačného experimentu

Literatúra

1. Ferber M (2018) Plasticity of Spatial Processing in Normal Hearing: Reweighting of Binaural Cues. Unpublished MSc. Thesis. University of Vienna.

2. Kumpik Daniel P., Campbell Connor, Schnupp Jan W. H., King Andrew J. (2019) Re-weighting of Sound Localization Cues by Audiovisual Training, Frontiers in Neuroscience

link

Kontakt

spisakon@gmail.com , ondrej.spisak@student.upjs.sk