Táto stránka je venovaná téme netikety. Ide o tému zaradenú do kapitol učebníc školskej informatiky. Aj keď je táto problematika menej "technická", jej miesto medzi ostatnými témami v rámci informatickej výchovy určite svoj význam má. Zároveň ide o problematiku s výrazným presahom do školských predmetov slovenský jazyk (komunikácia), etická výchova či psychológia.
Pojem netiketa je zloženinou dvoch slov NET (sieť) a ETIKETA (súhrn pravidiel spoločenského správania a zvykov)
, čím sa poukazuje na etickosť správania sa v prostredí Internetu. Ak slovo etiketa pochádza zo slova tiket - lístok (francúzsky význam), tak potom možno obrazne povedať, že zvládnuť etiketu znamená získať lístok do istej spoločnosti
. V prípade netikety ide o spoločnosť ľudí, ktorí spolu priamo i nepriamo komunikujú v internetovom priestore.
Pobyt na Internete vyvoláva ilúziu, že používateľ iba komunikuje s počítačom. Preto si niektorí môžu dovoliť to, čo by si za iných okolností nedovolili. Požívateľ Internetu môže byť častokrát aj bez svojho zapríčinenia vystavený pokušeniu urobiť niečo, čo by v komunikácii face to face určite nespravil, napríklad čítať cudziu poštu. Klamný pocit anonymity používateľa je tu dôležitým psychologickým momentom. Ako najčastejšie prehrešky v etickosti správania možno spomenúť napríklad vynadanie niekomu na diskusnom fóre, facebooku, chate (je to oveľa ľahšie ako povedať to do očí) a tiež používanie obrázkov a textov iných autorov bez uvedenia ich zdroja a bez povolenia používať ich.