Back
Next

Vitajte na mojej stránke bakalárskej práce:
"Autonómne ovládanie drona na rekonštrukciu pôdorysu interiéru"

Autor: Jakub Nilabovič
Vedúci bakalárskej práce:
RNDr. Ľubomír Antoni, PhD.

Motivácia
"Prečo táto práca?"
So senzormi sa človek stretáva každý deň. Zaznamenajú náš pohyb, aby sa mohli otvoriť posuvné dvere do obchodu. Dokážu zaznamenať počet našich krokov, keď sú zabudované v nejakom našom osobnom zariadení. Kontrolujú nám tlak pneumatík vo vozidlách. Niektoré dokážu zaznamenať polohu, niektoré jasnosť svetla... Je ich naozaj dosť a ich využití je nespočetne veľa. Niektoré som si všimol už ako malý chlapec („šiel som na záchod a on po mne spláchol?“) a už vtedy som v tom videl veľký úžas.

Neskôr, keď som prišiel bližšie k oblasti informatiky, sníval som, že popri všetkej práci budem môcť občas vidieť, že ak som niečo vytvoril, môžem to využiť aj na niečo materiálne (s reálneho sveta... čo sa bude dať chytiť do ruky, či uviesť do pohybu alebo využiť pohyb iných pre merania, spustenie mechanizmov a podobne. Na našej škole som sa k tomu priblížil natoľko, že som schopný zapojiť senzory do svojej práce, naprogramovať si šikovné moduly pre analýzu dát alebo dokonca zisťovať, aké je vonku počasie iba pomocou svetelných, teplotných senzorov a senzorov merania vlhkosti. Teda... čo viac som mohol chcieť v Bakalárskej práci ako prácu so senzormi? Predsa ak je možnosť, že človek môže pracovať na tom, čo ho baví, treba ju rozhodne využiť. Na presný smer mojej bakalárskej práce (využiť k senzorom drony) ma priviedli známi a taktiež niektorí zamestnanci školy. Využitie takýchto senzorov vo vzduchu môže byť takmer neobmedzené. Netrvalo dlho a dostal som nápad. Kedysi dávno som si predstavoval drony, ako dokážu mapovať všetko okolo seba a to nie iba kamerovými zábermi. Predstava, že takáto vytvorená „sonda“ môže pomôcť pri viacerých situáciách, bola pre mňa plným rozhodnutím vydať sa týmto smerom.

Priznám sa, že prácu s dronmi som si predstaviť naozaj nevedel. Pozerá sa na ne niekedy dosť zle, lebo svojou kamerou môžu zachytiť veľa nevhodných/nechcených záberov. Keďže obecne drony a teraz aj svet IoT majú vo svete veľa potenciálnych využití a to aj napriek tomu, ako sa na drony pozerá („drony nie sú zlá vec, aj keď ich VYUŽITIE sa dá ľahko ZNEUŽIŤ“), tak som sa rozhodol, pustiť sa do toho. Ale ani takýto problém mi nebude prekážkou, pretože ak sa v tejto práci použije kamera, tak jedine pri občasnom prínose k meraniu. Teda ak to užívateľ výslovne chcieť nebude, tak „defaultne“ sa kamera ani len nevyužije a všetko to pobeží iba so senzormi (v tme sa nestratí :D ) - čo ma najviac fascinuje. Dúfam, že moja práca bude mať svoje využitie aj pre budúcnosť iných. A to hlavne preto, lebo čo sa niekam môže dostať ľahšie, ako vec, ktorá nie je tak veľká, môže lietať a teda obísť skoro akúkoľvek prekážku? Chcem tým povedať, že niekedy bude potrebné nájsť nejakú prístupovú cestu, keď bude na prvý pohľad viditeľná iba nejaká jediná a to človeku neprístupná, ba dokonca ich bude tak veľa, že by sonda mohla pomôcť... Alebo bude treba zistiť plán budovy, ktorá nie je veľmi stabilná, resp. pre človeka by bol prechod ňou riskantný.


Na stiahnutie

Kontakt
E-mail: nil.jakub@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/nil.jakub

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
design created in WYSIWYG Web builder